fbpx
Title Image

Zaha Hadid – starchitect

Zaha Hadid – starchitect

Zaha Hadid to brytyjska architekt irackiego pochodzenia, uznawana za jedną z najwybitniejszych w swojej branży. Świadczyć o tym może fakt uhonorowania Hadid architektonicznym Noblem, najwyższym wyróżnieniem w świecie architektury – nagrodą Pritzkera.

hadid

Zaha, choć nie lubi tego określenia, często nazywana jest diwą architektury. Należy do prestiżowego grona dizajnerów zwanych “stararchitektami”, jest to wąska grupa ludzi, którzy dzięki swoim projektom stali się na tyle rozpoznawalni, że zyskali “tytuł” branżowych celebrytów. Obok Zaha do elity stararchitektów należą Rem Koolhas, Frank Gehry, Santiago Calatrava czy Jean Nouvel.

hadid

Przez długi okres swojej pracy Zaha była określana mianem papierowego architekta. Hadid wygrywała wiele konkursów architektonicznych, jednak jej wizja musiała zostać schowana do szuflady, a proponowane przez nią projekty nie zostały wybudowane. Tak było w przypadku The Peak Club w Hongkongu czy Opery Bay w Cardiff. Te wydarzenia jedynie uczyniły Zahę silniejszą. W 1994 roku projektantka powróciła z konstrukcją straży pożarnej w Wiel, zamysł Hadid na tyle się spodobał, że budynek przemieniono na pawilon wystawienniczy. To był moment zwrotny w jej karierze, po którym posypały się wielkie zlecenia. Zaha znana jest z tego, że do pracy projektowej nie używa komputera lecz tworzy szkice.

szkic
szkic2

Zobaczcie największe projekty Zaha Hadid:

* Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Cincinnati

hadid4
hadid5
* fabryka BMW w Lipsku

bmw
bmw2
* wieżowiec CMA CGM Tower w Marsylii

cmg
cmg2
* MAXXI Muzeum w Rzymie

maxxi
maxxi2
* Dongdaemun Design Park & Plaza w Seulu

zh
zh2

* 1000 Muzeum Miami ( w budowie)

1000
*Galaxy Soho Complex w Pekinie

galaxy
galaxy2
Wraz z rosnącą popularnością nie milknie fala krytyki wobec projektów Hadid. Zarzuca jej się, że jej prace są zbyt ekstrawaganckie i mijają się z rzeczywistości, często okazuje się, że projekty Zaha to jedynie piękne, oryginalne i przyciągające uwagę budynki, nie nadające się do użytkowania. Również kwestionowana jest trwałość budynków zaprojektowanych przez Hadid. Niektóre konstrukcje się zapadają, a na innych tworzą się pęknięcia.

Projekty obiektów sportowych z podpisem Hadid to ostatnio gorący temat, nie tylko w świecie architektów. W 2012 roku Zaha wygrała konkurs na projekt głównej areny na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Stadion powstanie w miejscu starego, historycznego obiektu. Przeciwnicy zarzucają Hadid iż jej projekt nie współgra z otoczeniem Tokio oraz jest za drogi w utrzymaniu – konserwacja wyniesie 130 mln rocznie. Po fali krytyki projekt został zmodyfikowany, a obiekt zmniejszony.

Kolejna sporna konstrukcja to Stadion Al-Wakrah przygotowywany na Mundial w 2022 roku. Arena niektórych szokuje swoim kształtem, który miał przywoływać wspomnienia o tradycyjnych arabskich łodziach rybackich, a niestety u niektórych wywołuje skojarzenia z damskim narządem rozrodczym. Hadid całą sprawę skomentowała jako żenującą i uznała, że nie byłoby takich sprośnych porównań gdyby za projektem stał mężczyzna.

Al-Wakrah-stadium-014
Wcześniej Zaha stworzyła centrum sportów wodnych na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Londynie, obyło się bez kontrowersji.

“Diwa architektury” miała pozostawić po sobie luksusowe konstrukcje również w naszym kraju. Najpierw miała to być Warszawa i 260 metrowy wieżowiec Lilium Tower, który miał stanąć w centrum stolicy. Niestety projekt okazał się być tym papierowym i nie został zrealizowany.

lil
Dzieło Hadid będziemy mogli zobaczyć w Zakopanem. W 2014 roku ruszyły prace nad willą Tomasza Gudzowatego. Nie możemy się doczekać końcowego efektu.

zak
Poza architekturą Zaha często “flirtuje” z modą. W 2011 roku została poproszona przez samego Karla Lagerfelda o zaprojektowanie wybiegu dla jego pokazu marki Chanel. Jak zwykle Hadid zachwyciła.

chanel
chanel
chanel
chanel3
Projektowała buty dla Lacoste, United Nude czy brazylijskiej firmy Melissa.

melissalacoste
unitednude
Projekty Hadid były wielokrotnie nagradzane. Poza wyróżnieniem Prizkera, Zaha została uhonorowana nagrodą Miesa van der Rohe za projekt parkingu i dworca tramwajowego Hoenheim Nord w Strasburgu. W 2010 roku otrzymała najwyższe brytyjskie wyróżnienie – nagrodę Stirlinga, zdobyła je dzięki projektowi rzymskiej galerii sztuki MAXXI Museum. Hadid została doceniona również przez UNESCO, które uznało ją Artystką Pokoju przyczyniającą się do budowy dialogu pomiędzy cywilizacjami i kulturami.

hadid3
Zaha Hadid to kobieta z niezwykłą pasją, która jest wierna swojej wizji, nawet jeśli ma to oznaczać wizję, która zostanie przełożona jedynie na papier. Sama przyznaje, że jej projekty nie mieszczą się w przyjętych normach. Według niej spowodowane jest to uprzedzeniami na jej temat, nie tylko jest kobietą, ale i Arabką. Pomimo krytyki Zaha nie ma zamiaru dostosować się do powszechnie uznawanym normom…

zdjęcia: pinterest.com

Wróć do strony startowej bloga.