fbpx
Title Image

Wall and Piece, introducing Banksy

banksy

Wall and Piece, introducing Banksy

Geniusz artystyczny, polityczny aktywista, malarz, dekorator, mityczna legenda i sławetny artysta graffiti, tych wszystkich określeń możemy użyć do opisania Banksy’ego.

Od lat tożsamość Bansy’ego jest bardzo dobrze strzeżona, jego sztuka została zauważona w 1993 roku. Większość jego fanów nie chcę wiedzieć, kim jest ich mistrz. Dla zwiększenia swojej wydajności i przyspieszenia pracy Banksy korzysta z szablonów, rozwinął charakterystyczną ikonografię bardzo rozpoznawalnych obrazów, takich jak małpy z bronią masowego rażenia, szczury z wiertarkami czy policjanci, dzięki którym przekazywana jest jego antyautorytarna wiadomość dla świata.

banksy
Z ironicznym humorem i podstępem, Banky’emu udało się połączyć sztukę graffiti z instalacją i przedstawieniem. Jego prace są inteligentnym i zarazem bezczelnym sposobem komentowania monarchii, kapitalizmu, wojny w Iraku czy sytuacji zwierząt.

W 2003 roku  podczas wystawy “Turf War” Banksy malował na ciałach żywych świń. Podczas jego wystawie  “Crude Oils” w Londynie w 2005 roku, która obejmowała repliki dzieł Claude Monet, Vincent van Gogh i Edwarda Hoppera, wypuścił 200 żywych szczurów na teren galerii. W 2005 Banksy, w pełni przebrany, przykleił swoje prace na ścianach muzeów w Nowym Jorku i Londynie, w tym w Metropolitan Museum of Art i Tate Britain, “edytowane” obrazy nie zostały zauważone przez pracowników i pozostały na miejscu przez parę godzin, dopóki nie wysechł klei i obrazy same się nie odkleiły.

banksy
banksy

W 2010 roku Banksy znalazł się na liście magazynu Time, liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Na pozostałych miejscach znaleźli się Barack Obama, Lady Gaga czy Steve Jobs.

Dzieła Banksy’ego są zauważalne na całym świecie, jest on odpowiedzialny za dekorowanie ulic, murów, mostów i zoo miast i miasteczek na całym świecie. Jego prace znajdziemy od Wiednia do San Francisko, przez Barcelonę i Paryż aż po Detroit.

banksy
banksy

banksy
banksy

banksy
banksy
banksy
Banksy nie jest słownikowym grafficiarzem czy, gorzej, wandalem, każda jego praca jest przemyślana, a pod warstwą sprayów zakodowane zostało jej znaczenie. Banksy poprzez sztukę walczy z kapitalizmem, wojną, złym traktowaniem zwierząt czy globalnym ociepleniem.

banksy
banksy

banksy
banksy
|
banksy
banksy
banksy
banksy15

banksy14

banksy13

Przełomowym momentem dla twórczości Banky’ego był wyjazd do Izraela w 2005 roku. Banksy namalował serię obrazów na ścianie Zachodniego Brzegu. To właśnie stąd pochodzi słynny obraz dziewczynki trzymającej balony, obraz dzieci z wiaderkiem i łopatą marzących o plaży czy ilustracja chłopca z drabiną podpartą o ścianę. Wszystkie te pracy symbolizowały jedno – wzruszającą chęć ucieczki. Banksy nie bał się wypowiadać na temat aktualnej sytuacji politycznej, tę w Izraelu skomentował następująco : “Palestyna jest okupowana przez armię Izraela od 1967 roku. W 2002 roku rząd Izraela rozpoczął budowę muru oddzielającego okupowane terytorium od Izraela. W świetle prawa międzynarodowego większość tych prac jest nielegalna. Mur jest ściśle kontrolowany, najeżony wieżami wartowniczymi i strzeżonymi przejściami. Ma wysokość trzy razy taką, jak mur berliński i w końcowej fazie ma osiągnąć siedemset kilometrów długości – to dystans jak z Londynu do Zurychu. Obecnie Palestyna jest największym na świecie więzieniem na świeżym powietrzu i wymarzonym miejscem na wakacje dla artystów graffiti.”

banksy
banksy

banksy
banksy
banksy
banksy
2015 roku Banksy powrócił do Izraela i po raz kolejny przekazał swoje myśli na ścianie. Zobaczcie niezwykłe video z tego pobytu:

Pojawiają się głosy, że Banksy jest już “oklepany”, wciąż powtarza schemat pracy a jego twórczość trudno nazwać sztuką. Po ostatniej wizycie w Izraelu Banksy ucina te wszystkie spekulacje. Czy Banksy jeszcze jest na nas w stanie zaskoczyć? Wydaje nam się, że tak! Jego prace są głębokie, niekiedy wzruszające, Banksy za pomocą ironii pokazuje sedno współczesnych konfliktów. Czekamy na więcej.

zdjęcia: pinterest.com