fbpx
Title Image

“Top 5” – design related movies

“Top 5” – design related movies

W pracy grafika największym grzechem jest nuda, brak pomysłów, monotonia. Niezmiernie ważnym aspektem jest pogoń za trednami, pogłębianie swojej kreatywności i poszukiwanie inspiracji. Wystawy, książki czy magazyny to tylko niektóre sposoby na dokonanie tego.

Na ostatni dzień weekendu przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 filmów, które stanowią podstawę projektowania, ale są również powiewem świeżości dla pracy grafików. Filmy obejmują wszystkie rodzaje kreacji – od street artu przez wzornictwo po typografię.

Nie ma nic lepszego niż inspiracja tym co dokonali wielcy projektanci aby pobudzić swoją kreatywność. Dlatego jeśli macie chwilę czasu zachęcamy Was do obejrzenia przedstawionych dokumentów.

Helvetica

Dokument świętuje pięćdziesięciolecie najpopularniejszego kroju pisma – Helvetiki. Reżyserem filmu jest Gary Hustwit. Dokument skupia się na tym jak typografia oddziałuje na naszą kulturę, wyjaśnia jej wszechobecność i uniwersalny przekaz. Film został wydany w 2007 roku i od tego czasu był pokazywany na ponad 200 festiwalach filmowych, w muzeach i kinach na całym świecie.

Exit Through the Gift Shop

Na naszym blogu wspominaliśmy już o guru graffiti Banksym, czas przedstawić jego filmowe dzieło. Dokument “Exit Through the Gift Shop” prezentuje historię francuskiego sklepikarza Thierry Guetta, który postanowił odnaleźć Banksy’ego. W filmie pojawiają się prace Space Invader, Shepard Fairey i samego Banksy’ego. Film, tak jak prace artysty, jest sarkastyczny i zachęcający do przemyśleń. Warto dodać, że dokument “Exit Through the Gift Shop” był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej w 2011r.

Design and Thinking

Dokument w reżyserii Tsai Ming – Mu. Film zagłębia się w kwestię –  jak projekt może mieć wpływ na świat biznesu i zmian społecznych. Wzywa kreatywne umysły do wspólnej pracy nad zmianą świata. W “Design and Thinking” zobaczymy m.in. Davida Kelley , Billa Moggridge i Tima Browna, którzy przedstawili koncepcję, że zadawanie właściwych pytań jest ważniejsze niż udzielanie zdecydowanych odpowiedzi.

The Artist Series by Hillman Curtis

Seria krótkich wywiadów online przeprowadzona przez Hilmana Curtisa. Curtis do swoich wywiadów zaprosił najlepszych projektantów m.in. Paulę Scher, Stefana Sagmeistera, Malcolma Gladwella, Miltona Glasera czy legendarne studio Pentagram. Wszystkie wywiady dostępne są na oficjalnej stronie Hilmana Curtisa.

Objectified

Kolejne dzieło Gary’ego Hustwita. Tym razem reżyser pokazuje nam relację między konsumentami a zaprojektowanymi przedmiotami. Dokument jest pięknym hołdem dla procesu projektowania, niezwykłego wzornictwa przemysłowego, bada jak przedmioty wpływają na nasze codzienne życie.

Czy widzieliście któryś z wymienionych filmów? A może macie swoje “top 5” inspirujących dokumentów?

Miłej niedzieli:)