fbpx
Title Image

Polish Illustration

Polish Illustration

Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam trzech wspaniałych, i co najważniejsze polskich, ilustratorów. Ich prace znalazły się w piątej edycji prestiżowego albumu Illustration Now! (album został wydany w sierpniu 2014r.) Illustration Now! to twór niemieckiego wydawnictwa Taschen, jest to największe na świecie wydawnictwo poświęcone sztuce, tym bardziej niezwykle istotne jest wyróżnienie naszych rodaków. Illustration Now! ma zasięg globalny, dociera do ludzi na całym świecie, to nie tylko materiał do portfolio, ale i świetne źródło referencji dla artysty.

Bożka Rydlewska

ilustracje
Absolwentka krakowskiej ASP, studiowała również na Högskolan för Design och Konsthantverk w Goteborgu. Subtelne ilustracje, fantasmagoryczny świat natury i oniryczne królestwo roślin, tak w skrócie można podsumować niezwykły styl Bożki. W pracach artystki nie ma mowy o minimalizmie, jej ilustracje aż kipią od nadmiaru koloru i kształtu. Przez ukłon w stronę świata roślin ilustracje Bożki są unikalne, trudne do pomylenia z pracami innych artystów. Kunszt Bożki został doceniony przez Ministerstwo Kultury, jej ilustracje były pokazywane w Dallas, Berlinie czy Wenecji.
Oprócz publikacji w Illustration Now!, królestwo fauny i flory znalazło się również w  “Atlas of Illustration”, na łamach Futu, Exklusiv, Rojo & Garabato. Bożka współpracuje również z Dr Ireną Eris, Empikiem czy TVP Kultura.

ilustracje2
ilustracje5
ilustracje3
ilustracje4
Paweł Jońca

ilustracje6
Wyznaje zasadę – rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu. Paweł Jońca to ilustrator, który na swoim koncie ma wiele nagród m.in. Klubu Twórców Reklamy, Galerii Plakatu AMS czy kilka Chimer. Prace Pawła możemy podziwiać w Newsweeku, gazecie Wprost, Przekroju, Znaku, Wysokich Obcasach, Zwierciadle oraz The Hollywood Reporter. Jest autorem polskiej edycji książek Chucka Palahniuka.
Dla portalu culture.pl powiedział  “Idealna ilustracja, jeśli kiedyś powstanie, będzie krótką i prostą opowieścią o emocjach, opisującą temat, ale wykraczającą skojarzeniami dalej, sięgającą głęboko we wspomnienia i osobiste przeżycia autora. Będzie zastrzykiem prosto w tętnicę. Sztuka powstaje w umyśle odbiorcy w momencie zderzenia jego wrażliwości, jego doświadczeń życiowych z tym, co widzi. Powstaje wtedy przyjemne wzruszenie.”
Paweł Jońca jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych ilustratorów w Polsce, a dzięki sprzedaży prac na portalu etsy.com jego twórczość ma zasięg globalny ( co ważne prace są sprzedawane w bardzo przystępnych cenach).

ilustracje7
ilustracje8
ilustracje9
ilustracje10

Katarzyna Bogucka

ilustracje11
Ilustratorka z Łomży, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych.
Kasia debiutowała zleceniem dla łódzkiego Pan Tu Nie Stał, stworzyła ilustracje do Siała Baba mak, Nie śmiej się i Dziadek z Babką. Specjalizuje się w bajkach dla dzieci i ilustracjach polskiej poezji. W swoich pracach nie wykorzystuje całej palety barw, skupia się na paru kolorach. Z pracy dla dzieci czerpie niezwykłą radość, w swoich ilustracjach lubi chować niespodzianki dla najmłodszych.
Kasia o sobie – “Wystawia się to tu to tam. Wyróżnia się nie sama. Preferuje w świętym spokoju robić swoje. Pełna obsesji na punkcie obsesji kuchennej Szymona. Kanapowicz z elementami spacerowicza.”
W 2012 roku, razem z Szymonem Tomiło, Kasia stworzyła studio Nioska.

ilustracje12
ilustracje13
ilustracje15
ilustracje14
Co sądzicie o naszych dzisiejszych bohaterach? Kogo prace najbardziej przypadły Wam do gustu? My uważamy, że każdy z nich jest wyjątkowy i doskonale odnajduje się w danym obszarze ilustracji.

zdjęcia: bozka.com
paweljonca.com
nioska.com