fbpx
Title Image

Papa Logo

Paul Rand

Papa Logo

“Pośród młodych Amerykanów wydaje się, że Paul Rand jest jednym z najlepszych i najbardziej zdolnych […] Jest malarzem, wykładowcą, projektantem przemysłowym i artystą reklamowym, który czerpie swoją wiedzę i kreatywność z zasobów swego kraju. Jest idealistą i realistą, używającym poetyckiego języka i języka świata biznesu. Myśli w oparciu o potrzeby i funkcjonalność. Jest w stanie analizować własne problemy lecz jego fantazja nie zna granic.”  Tak Paula Randa opisywał László Moholy-Nagy – węgierki malarz i fotograf.

Paul Rand
Paul Rand

Paul Rand to amerykański grafik, znany głównie dzięki słynnym projektom logotypów. Logo ABC, IBM, NeXT, UPS czy Uniwersytetu Yale to tylko niektóre z prac Paula. Rand kształcił się na Pratt Institute, the Parsons School of Design i the Art Students League. Niestety żadna z tych szkół nie była dla Paula natchnieniem. Rand był samoukiem, inspirował się dziełami Cassandre, Moholy- Nagy oraz europejskimi magazynami, fascynowała go kultura japońska.

Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand

Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand był jednym z inicjatorów Swiss Style w grafice, do 78 roku życia był wykładowcą na Uniwersytecie Yale. Pra­cował dla takich magazynów jak Direction, Apparel Arts, Esquire-Coronet. W 1972 dołączył do Art Directors Club Hall of Fame.

https://www.youtube.com/watch?v=rlxT5idTG6A
Niewątpliwie najbardziej prestiżowym wkładem Paula w projektowanie graficzne są stworzone przez niego projekty identyfikacji korporacyjnej, z których wiele jest wciąż w użyciu. IBM, ABC, Cummins Silnik, Westinghouse, UPS i wiele innych, zawdzięczają swoje dziedzictwo graficzne właśnie Paulowi Randowi.

Paul Rand

Paul Rand

Paul RandFord – logo nieużyte

Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand

Jednym z głównych atutów artysty była jego z zdolność dopasowania projektu identyfikacji do potrzeb firmy. Przy pracy dla NeXt, Steve Jobs zapytał się o możliwość zaprojektowania paru wariantów logo firmy. Paul stanowczo odmówił. Powiedział, że stworzy takie logo, które rozwiąże problemy Steva, jeśli ten chce wariantów, niech idzie do innego grafika. Dwa tygodnie później Paul Rand spotkał się ze Stevem Jobsem, a projekt jego logo został zaakceptowany (Paul wycenił swoją pracę na 100.000 $).

Paul Rand
Paul Rand
Paul Rand to niewątpliwie ikona projektowania graficznego, jego wkład w identyfikację wizualną jest nieoceniony, a jego prace nieustanną inspiracją.

zdjęcia: paul-rand.com