fbpx
Title Image

Neon Art

neon

Neon Art

Lampy pokryte luminoforem, szklane rurki wypełnione gazem święcące poprzez wyładowanie elektryczne, czyli neony. Dawniej ich rolą było rozświetlanie ponurej rzeczywistość, dziś przeżywają renesans kulturowy. Neon przeszedł długą drogę od czasu jego odkrycia i na dobre znalazł swoje miejsce wśród spektrum współczesnej sztuki.

neon

Już od ponad stu lat możemy się cieszyć światłem neonów, ich twórcą jest francuski Edison, czyli Georges Claude, który w 1910 roku wynalazł prostą lampę wyładowczą, a pięć lat później opatentował swój wynalazek. Georges Claude stał się monopolistą w produkcji lamp neonowy w Ameryce Północnej. Pierwszą reklamą świetlną był neon “Packard”, przygotowany dla salonu samochodowego w Los Angeles.


neon
neon
Neon stał się na tyle popularny, że we Wrocławiu powstała Fundacja Neon Side, w Poznaniu w Muzeum Narodowym aktualnie możemy oglądać wystawę neonów (do 7.06.2015r.), a w Warszawie powstało Muzeum Neonów.
Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja i ochrona powojennych reklam świetlnych, muzeum zapewnia wysłużonym neonom godne i bezpieczne miejsce na czas ich emerytury. Jego twórcami są Ilona Karwińska i David Hill. Obecnie w Muzeum znajduje się ponad 100 neonów, a kolekcja stale się powiększa. Muzeum znajduje się na terenie Soho Factory.

neon4
neon11

neon10

neon6
neon9

neon8

neon7

neon5

Pozostałe kultowe neony:

neon
neon

neon
neon
neon12
neon17

Niezmiernie cieszy nas fakt, że powstaje coraz więcej miejsc, w których neony mogą “czuć się” bezpiecznie i być podziwianie przez tłumy, również coraz bardziej popularne stają się ekspozycje poświęcone temu rodzajowi sztuki. Bardzo ubolewamy, że niedawno w naszej kochanej Gdyni musieliśmy się pożegnać z historycznym neonem “Hotel Gdynia”, w miejsce którego pojawiło się logo innej sieci hoteli.

A czy Wy macie swoje ulubione neony?

zdjęcia: facebook.com/NeonMuzeum
               pinterest.com
              archiwum własne

Tags: