fbpx
Title Image

Made in PL

Made in PL

Murale, nazywane kolorowymi motylami szarych czasów PRL-u, to wielkoformatowe malarstwo ścienne, które upowszechniło się w latach 60. XX wieku. W okresie Polski Ludowej murale nie mogły pełnić funkcji reklamowej gdyż konkurencja w tamtych czasach nie istniała. Murale stanowiły więc obwieszczenie o obecności danego przedsiębiorstwa na rynku. Stały się narzędziem ekspresji artystów, ich wielkoformatową wizytówką.

W Polce murale możemy znaleźć niemal w każdym mieście, budzą podziw przechodniów, często są fotografowane i zamieszczane na portalach społecznościowych.  Niewątpliwie w ilości tych dzieł króluje Łódź  – miasto przemysłowe, gdzie szpetne ściany fabryczne są zakrywane przez kolorowe murale. Przoduje tutaj Etam Cru . Poznajcie ich prace:

etamcru
etamcru

etamcru|etamcru
etamcru

Po Etam Cru przechodzimy do absolwentki łódzkiej ASP – Natalii Rak. Jej prace zostały docenione na całym świecie, tworzy w Stanach Zjednoczonych, Włoszech czy Austrii. Białystocki mural “The Legend of giants” to najbardziej znana praca Natalii.

natliarak
natliarak

natliarak
natliarak
Murale stają się coraz bardziej popularne, przez to są mylone z graffiti. Różnica jest jednak znacząca. Murale to legalna forma ekspresji, a artyści nie mogą być anonimowi, nie ma mowy o stworzeniu murali bez zgody właściciela budynku.

mrsdesign
murale

murale

murale

murale

murale

murale

murale

Niewątpliwie murale ożywiają stare kamienice czy opuszczone fabryki, są artystycznym dodatkiem każdego miasta. My jesteśmy jak najbardziej na tak, a napotkane murale z chęcią fotografujemy. Co Wy sądzicie?

zdjęcia: pinterest.com
              etamcru.com
              nataliarak.blogspot.com