fbpx
Title Image

Lofts

Lofts

Lofty cieszą się coraz większym zainteresowaniem, również na rynku Polskim. Jaka jest historia loftów i czym się charakteryzują?

Słowo “loft” oznacza strych, poddasze, tym słowem określa się również przestrzeń. Trend na mieszkanie w lofcie powstał w latach 60. XX wieku, na Manhattanie. Wtedy to artyści zaczęli zajmować opustoszałe fabryki, stare magazyny. Wynajmowali je za grosze bądź nie płacili wcale czynszu. Lofty stały się dla nich pracowniami. Dzięki wielkości fabryk miejsce pracy mogli połączyć z mieszaniem. Z biegiem czasu “schowek” artystów zmienił się w ekskluzywne apartamenty i przestronne biura. I tak narodził się “boom” na lofty.

loft
loft

loft
Lofty charakteryzują się niebanalną przestrzenią, czasami na 100m2 są tylko dwa pokoje, surowością, wielkimi oknami i widocznymi instalacjami biegnącymi wzdłuż sufitu.

loft
loft

loft
loft

Dzisiaj o nowojorskich loftach możemy zapomnieć, na rynku deweloperskim mamy do czynienia z soft loftem, czyli całkowicie nowym budynkiem, pozbawionym jakiejkolwiek historii i zaadaptowanym pod klimat industrialny. Oczywiście w soft loftach nie może zabraknąć czerwonej cegły (obecnie czerwoną cegłę powoli wypiera ta biała), która nadaje powierzchni surowości.

loft
loft

loft
loft
loft

loft

loft

loft
loft

loft

loft

loft

Boris Shipka jest prekursorem soft loftu, w 1988 roku zbudował pierwszy na świecie zmodernizowany loft. Wprowadzenie pojęcia soft loft tłumaczy potrzebą dopasowania mieszań do dzisiejszych warunków, wg. Shipka nowojorskie lofty trzeba było „zmiękczyć” dodając nowoczesne instalacje, wprowadzając technologie, budując je w prestiżowej lokalizacji, dodając tarasy i inne udogodnienia z zachowaniem przestrzeni i  klimatu poindustrialnego. Pierwszym soft loftem w Polsce był Woronicza Qbik w Warszawie. Dziś soft lofty możemy dostrzec w niemal każdym mieście w naszym kraju.

loft
loft

Co sądzicie o loftach? Podoba Wam się taki typ mieszkań?

zdjęcia: pinterest.com
             muratorplus.pl

Tags: