fbpx
Title Image

Lex is more. Lex Drewiński.

lex drewinski

Lex is more. Lex Drewiński.

“Sztuka jest abstrakcją, jest to coś zawieszonego nad naszymi głowami, poprzez sztukę szukamy kontaktu z innymi, szukamy sposobu docenienia, zrozumienia, dzielenia się swoimi doświadczeniami. Takim medium, w którym my, jako twórcy możemy się wypowiadać może być właśnie sztuka.” To słowa Lexa Drewińskiego, który należy do grona najpopularniejszych na świecie przedstawicieli sztuki współczesnego plakatu i designu.

lexdrewinski
Lex Drewiński właśnie poprzez sztukę porusza trudne, społeczne tematy takie jak: bieda, faszyzm, przemoc, głód czy konsumpcjonizm. Jego plakaty są czytelne, ubrane w ciekawą formę i wręcz kipią od nadmiaru emocji. Lex Drewiński posiada lekkość w obrazowaniu największych problemów za pomocą minimalnych środków wyrazu, oszczędnego stylu graficznego. “Odejmować znaczy dodawać” to dewiza artysty, której jest wierny od początku swojej twórczości. Twierdzi on, że im mniej elementów na plakacie, tym dłużej zostanie on zapamiętamy. Bez wątpienia zgadzamy się z tym zdaniem, plakaty Lexa Drewińskiego na długo pozostają w pamięci. Są one niezwykłą inspiracją do tworzenia następnych dzieł, refleksją nad troskami współczesnego świata. Za każdym razem gdy wracamy do prac tego artysty nie możemy wyjść z podziwu, że za pomocą “paru kresek” udało się osiągnąć tak znakomity i mocny w swoim przekazie efekt.

lexdrewinski
lexdrewinski
lexdrewinski

lexdrewinski
lexdrewinski
lexdrewinski|lexdrewinski
lexdrewinski

lexdrewinski

lexdrewinski
lexdrewinski
lexdrewinski

lexdrewinski12lexdrewinski
lexdrewinski
Lex Drewiński mieszka oraz tworzy w Berlinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W wyniku konkursu objął stanowisko profesora Wydziału Designu w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie, gdzie prowadzi samodzielną pracownię Grafik Design, Konzeption und Entwurf. Od ponad 13 lat współpracuje z kwartalnikiem „2+3D”. Doktor sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, profesor Akademii Sztuk w Szczecinie oraz doktor habilitowany sztuk plastycznych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Do wymienionych tytułów naukowych należy jeszcze dodać ponad 150 nagród oraz wyróżnień głównie międzynarodowych. Twórczość Lexa Drewińskiego była prezentowana na ponad 50 indywidualnych wystawach. Dorobek tylu wyróżnień i tytułów może świadczyć jedynie o znakomitości artysty.

Autorski projekt LexICON A-Z został zauważony i wystawiony przez Centre Georges Pompidou w Paryżu jako obiekt zapowiadający XXI wiek. Składa się z 26 piktogramów oraz strony tytułowej.

lexdrewinski
lexdrewinskilexdrewinskilexdrewinskiNiekwestionowane poczucie humoru, które pozwala Lexowi Drewińskiemu wypowiadać się nawet na te najtrudniejsze tematy oraz oszczędny, charakterystyczny styl graficzny wyniosły artystę na piedestał współczesnego plakatu. Dla nas jest on niezwykłą inspiracją. A co Wy sądzicie o twórczości Lexa Drewińskiego?

zdjęcia: pinterest.com