fbpx
Title Image

La Muralla Roja

La Muralla Roja

La Muralla Roja, czyli hiszpańskie, czerwone ściany, to jeden z pierwszych projektów architekta Ricardo Bofill’a. W 1973 roku Ricardo zaprojektował niezwykły kompleks mieszkalny, który wyróżnia się formą i kolorystyką. La Muralla Roja to kompleks 50 mieszkań, które łączą się ze sobą szeregiem zazębiających się schodów, podestów i mostów.

redwalls
redwalls
redwalls
Labirynt korytarzy połączony tarasami, solarium, basenami, klatkami schodowymi i patio jest ułożony według starannej konstrukcji geometrycznej. Podstawę budynku stanowią greckie, wysokie na 5 m, krzyże, których ramiona prowadzą do apartamentów, natomiast przecięcia to wieże użytkowe – łazienki i kuchnie.

redwalls

Patrząc na La Muralla Roja nie można pominąć zapożyczeń kulturowych, budynek jest wzorowany na arabskiej architekturze Morza Śródziemnego, w szczególności na wieżach Afryki Północnej. “The Red Wall” przypomina fortecę na wzgórzu, sylwetka budynku idealnie wpasowała się w linie skalistego urwiska. Poza formą obiekt hipnotyzuje kolorem, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna elewacja to mieszanka barw czerwonych, niebieskich i fioletowych, mają one kontrastować z naturą oraz uzupełniać jej czystość. Połączenie tych barw pokazuje jak znakomicie można stworzyć iluzję przestrzeni w projekcie.

redwalls
redwalls
redwalls
redwalls9
redwalls
redwalls
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników tego budynku i śródziemnomorskiego klimatu, część pokojów w La Muralla Roja została wystawiona na wynajem. Cena zaczynają się od  300zł za noc od osoby.

zdjęcia: ricardobofill.com
Follow my blog with Bloglovin