fbpx
Title Image

Happy 25th Anniversary Photoshop!

Happy 25th Anniversary Photoshop!

Happy 25th Anniversary Photoshop!

Stwierdzono, że każdy z nas urodził się z artystycznym “piętnem”, które przejawia w różnych sytuacjach. Dzisiejsza technologia pozwala większej niż kiedykolwiek ilości ludzi uwolnić swój kreatywny pierwiastek. W dużej mierze przyczynił się do tego Adobe Photoshop.

Adobe Photoshop to jeden z najbardziej znanych programów komputerowych wszech czasów. Od fotografii przez filmy fabularne, internet po projekty produktów 3D, prawie każdy obszar przemysłu kreatywnego został dotknięty przez Photoshopa.Wczoraj program skończył 25lat, z tej okazji chcemy przypomnieć jego historię, i co za tym idzie, jego zasługi w świecie różnorodnej kreacji.

Happy 25th Anniversary Photoshop!

John i Thomas Knoll to bracia, którym zawdzięczamy stworzenie jednego z cudów techniki – bo jak inaczej określić program, który nie tylko jest używany przez setki milionów ludzi, ale też na dobre zagościł w naszych słownikach? Photoshop niczym Google zawładnął naszym językiem. Photoshopować czy photshopowany to słowa, których używa się do opisania edytowanych zdjęć, wkradły się one do naszej codzienności.

mrsdesign
Około 100 milionów osób miała styczność z Adobe Photoshopem i około połowa z nich nie była profesjonalistami. I to właśnie największy sukces Photoshopa. Program z wersji na wersję jest coraz bardziej ulepszany, zaawansowany w swojej technologii, mimo to jest wciąż na tyle przejrzysty i intuicyjny, że nie powinien zrazić do siebie “zwykłego” użytkownika.

Photoshop zmienił znaczenie postrzegania zdjęć, krytycy programu twierdzą, że na gorsze. Przez swoją popularność i różnorodność zastosowania zaczęliśmy kwestionować każdą okładkę, każde zdjęcie, na którym dana osoba wygląda chociaż trochę lepiej niż w rzeczywistości. Winston Hendrickson, wiceprezydent produktów Adobe, tłumaczy: Na przestrzeni lat, spotkałem ludzi, którzy twierdzą, że aparat nie uchwycił dokładnie tego co widzieli. Istnieje niewyraźna granica, która zmienia się z upływem czasu. Myślę, że najważniejszą kwestią jest tu jawność, aby wiadomo było, jakich zmian dokonano. Kiedy coś w pośredni lub bezpośredni sposób jest przedstawiane jako prawdziwe następuje zniekształcenie w kontekście.”

mrsdesign
Pierwszym w historii zdjęciem edytowanym przez program, była fotografia żony (ówczesnej dziewczyny)  Thomasa Knoll’a – Jennifer.

mrsdesign

Zobaczcie jak zmieniał się Photoshop na przestrzeni 25 lat:

mrsdesign
mrdesign
mrsdesign1
mrdesign

mrsdesign3

Z okazji 25lecia, firma Adobe przygotowała minutową animację, zbudowaną z kreacji wykonanych przy użyciu Photoshopa:

https://www.youtube.com/watch?v=QmYc1MNJaQc

Mamy nadzieję, że podobał Wam się dzisiejszy post. Pozostajemy w konwencji Photoshopa i już w niedzielę przedstawimy najbardziej znane zdjęcia “dotknięte” Photoshopem.

Miłego weekendu, zespół MRs DESIGN.

zdjęcia: adobe.com,
            theguardian.com