fbpx
Title Image

Filharmonia Szczecińska

Filharmonia Szczecińska

Mamy powód do dumy, a jest nim budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na początku maja 2015 roku projekt otrzymał Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe, stając się europejską budowlą roku. Wcześniejsze nagrody to m.in. Bryła Roku 2014Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce czy Eurobuild Awards 2014.

filharmonia
filharmonia
filharmonia
filharmonia
filharmonia
filharmonia
filharmonia
filharmonia
filharmonia
Budowa bryły trwała trzy lata i została ukończona w 2014 roku, jej koszt to 120 mln zł. Filharmonia Szczecińska zajęła miejsce przedwojennego Konzerthausu. Budynek jest autorstwem hiszpańskiego studia Barozzi / Veiga. Warto dodać, że owe studio zostało wyłonione w konkursie architektonicznym spośród 44 światowych pracowni.

filharmonia000
Zobaczcie jak Radek Kurzaj zamienił trzy lata pracy na trzy minutowy film obrazujący powstanie Filharmonii:

Katalońscy architekci tak opisują swój pomysł:Chcieliśmy przetłumaczyć starą architekturę Pomorza Zachodniego na język architektury współczesnej. Na takich ostrych, pionowych podziałach opierają się obiekty w tym regionie, zwłaszcza kościoły. Zaczęliśmy te pomysły przetwarzać, stosując na przykład zupełnie inne materiały i wprowadzając inny kolor. Nie szukaliśmy konfliktu, szukaliśmy dialogu. Mamy nadzieję, że ten budynek będzie przywoływał ludziom jakieś fragmenty ich wspomnień, obrazy, które mogli już kiedyś oglądać.” (źródło onet.pl)  Powrót do przeszłości w wykonaniu Barozzi i Veiga to odważna i nowoczesna konstrukcja o powierzchni 120 000 m2, która szybko stała się ikoną miasta Szczecin. Dopełnieniem projektu jest podświetlana fasada Filharmonii.

filharmonia
filharmonia
filharmonia
Konstrukcja zaprojektowana przez duet Barazzi i Veiga pokazuje nam, że budynki użytku publicznego mogą zachwycać i co więcej mogą być doceniane przez światowe grono krytyków. Filharmonia Szczecińska przenosi nas w inny wymiar architektury, jest nacechowana nowoczesnością i przejrzystością, a w sali symfonicznej, w Sali Słonecznej, zadbano o każdy, nawet ten najmniejszy detal.

zdjęcia: filharmonia.szczecin.pl
barozziveiga.com