fbpx
Title Image

Big in Japan

Big in Japan

Od paru dni, na naszym fan page’u na Facebooku, pokazujemy Wam oryginalność architektury japońskiej, dziś chcemy powiązać ją z nietuzinkowym designem, modą i stylem ulicy Japonii.  Dzięki połączeniu wartości tradycji japońskich z kulturą Zachodu obecnie to ponad 126 milionowe państwo kreuje trendy w świecie sztuki.

japan
Japońskie projektowania opiera się na zasadzie niemieckiego architekta Ludwiga Mies van der Roheamniej znaczy więcej. To właśnie minimalizm, czystość i prostota królują w Japonii. Nadrzędną cechą projektów jest ich użyteczność. Przy omawianiu szeroko pojętej sztuki japońskiej nie możemy zapomnieć o wpływie zen, to dzięki tej filozofii projekty japońskie oparte są na równowadze, harmonii i porządku. Mocnym akcentem w projektach jest również ukłon w stronę natury – naturalnych materiałów budowlanych i mocy naturalnego światła. Sztuczne oświetlenie? Raczej nie znajdziemy go w tym regionie.

japan
japan

japan
japan

Na kształt japońskich projektów ma również wpływ położenie geograficzne i wysoki wskaźnik liczby ludności, to te czynniki zadecydowały o formie architektury. W Japonii wszystkie budowle “idą w górę”, architekci stawiają na budynki piętrowe, odchodząc od rozległych, poziomych form. Jest to spowodowane wysoką ceną gruntu i problemem z brakiem przestrzeni miejskiej.

japan

Charakterystyczne dla Japonii są hotele kapsułowe. W tych hotelach zamiast pięknych apartamentów czy pokoi z widokiem na miasto mamy do czynienia z malutkimi kapsułami, które są jedynie miejscem do spania. Kapsuły są ułożone jedna na drugiej. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w zatłoczonej Japonii. Zaskoczeniem może być fakt, że z takich hoteli najczęściej nie korzystają ludzie ubodzy lecz businessmani, którym powrót do domu zająłby zbyt wiele czasu.

hotel
hotel
hotel
hotel

Przedstawiamy Wam najciekawsze projekty, który wyszły z japońskich pracowni:

japan25
japan
japan24

japan23
japan26
japan22

japan21
japan
japan20

japan19
japan27
japan18

japan17

japan16

japan15

japan14

japan28

japan13

japan12

japan11

japan10

Japonia to metropolia kompletna, ze sławetnym minimalizmem kontrastuje rozmach widoczny między innymi w zalewających miasto reklamach świetlnych, wielkości dworca Shinjuku i stylu tokijskiej dzielnicy Harajuku.

light
Dworzec Shinjuku to, położony w Tokio, najbardziej ruchliwy kompleks dworców na świecie. Szacuje się, że dworzec obsługuje 3,5 mln pasażerów dziennie, a niektóre pociągi jeżdżą z częstotliwością jednej minuty. Dworzec składa się z ośmiu pięter, 36 peronów i ponad 200 wyjść, nie zabrakło również domu towarowego kolei, który znajduje się na poziomie -1.

Shinjuku
Shinjuku

Shinjuku
Shinjuku
Harajuku to określenie, które coraz częściej stosuje się do stylu ubioru niż do tokijskiej dzielnicy. Dzielnica Harajuku to centrum ekstrawagancji, miejsce gdzie moda przekracza wszystkie granice. Wszystko zaczęło się w latach 70., młodzież zniechęcona i zmęczona codziennymi mundurkami szkolnymi postanowiła zaszaleć i pokazać swoją oryginalność, stąd narodziła się niesamowicie kolorowa manifestacja stylu harajuku.

harajuku
harajuku

harajuku
Mamy nadzieję, że tym postem przybliżyliśmy Wam chociaż namiastkę kultury japońskiej. My jesteśmy nią oczarowani i na pewno będziemy kontynuować poszerzanie wiedzy o japońskim designie.

zdjęcia: pinterest.com