fbpx
Title Image

Big Eyes

Big Eyes

Big Eyes

Peggy Doris Hawkins, znana lepiej jako Margaret Keane, to amerykańska malarka, której sławę przyniosły obrazy dzieci z wielkimi oczami.

Big Eyes
Margaret malowała od najmłodszych lat, jej pierwszy, słynny portret powstał gdy miała 23 lata. Co prawda nie była ona doceniana przez środowisko krytyków sztuki, ale była kochana przez świat. Andy Warhol tak skomentował twórczość Pani Keane – “Myślę, że to co zrobiła Margaret jest wspaniałe. Jeśli byłoby inaczej, ludzie by jej tak nie wielbili”. To właśnie dzięki zaufaniu społeczeństwa Margaret stała się jedną z najbardziej wpływowych, żyjących artystek lat 60.

Big Eyes
Punktem zwrotnym  karierze Margaret było małżeństwo z Walterem Keanem. Przez dziesięć lat to właśnie jej  mąż  podpisywał się pod wszystkim jej pracami, a ona żyła w jego cieniu, posłusznie tworząc kolejne “wielkie oczy”. Jedyne co można przypisać Walterowi Keane to fakt, że przez jego bezwzględne dążenie do bycia wielkim malarzem, z nieznanej światu artystki stworzył osobę, której prace stały się rozpoznawalne na całym świecie, stały się do tego stopnia popularne, że zaczęto sprzedawać pocztówki, plakaty i inne gadżety związane z “wielkimi oczami”.  W 1970 roku, podczas audycji radiowej, Margaret ujawniła, że podpis “Keane” na obrazach odnosi się do Margaret Keane, a nie jak uważana do Waltera Keane.

Big eyes

Jednym z ulubionych artystów Margaret był Amedeo Modigliani, a jego sztuka miała ogromny wpływ na sposób przedstawiania kobiet przez Panią Keane. Przez lata Margaret inspirowali twórcy tacy jak Van Gogh, Henri Rousseau, Leonardo da Vinci, Gustav Klimt, Edgar Degas, Picasso, Sandro Botticelli czy Paul Gauguin. Każdy z wymienionych artystów miał wielki wpływ na sposób malowania Margaret, na wykorzystywanie koloru, rozmiaru, kompozycję. Geniusz “wielkich oczu” do dziś wpływa i inspiruje niezliczoną rzeszę twórców na świecie.

mrsdesign4
mrsdesign5
mrsdesign6
mrsdesign7
mrsdesign8
mrsdesign9
Ciekawostką jest to, że prace Margaret były inspiracją m.in. dla kreskówki “Atomówki”, to dzięki jej twórczości główne bohaterki mają “te” sławne, wielkie oczy. I to nie koniec związku malarki z bajką, w kreskówce jedna z postaci została nazwana od jej nazwiska – Ms. Keane.

Big Eyes
Big Eyes

87-letnia Margaret Keane do dziś maluje w swoim domu w Północnej Kalifornii. Pod koniec 2014 roku historia Margaret trafiła do kin, została przedstawiona w głośnym filmie Tima Burtona – kolekcjonera jej dzieł  – „Wielkie oczy”.

Big Eyes
Margaret Keane to pierwsza z artystów przedstawionych w naszej kategorii “Meet the Artist”. Za tydzień zapraszamy na wpis o polskim grafiku i plakaciście – Michale Batorym.

zdjęcia: pinterest.com,
             people.com
            theguardian.com