fbpx
Title Image

60 Richmond

60richmond

60 Richmond

W roku 2010 grupa architektów z Teeple Architects oddała do użytku swoje nowe dzieło – 60 Richmond, pierwszą spółdzielnię, która powstała w Toronto od 20 lat . Budynek stanowi nowy dom dla pracowników przemysłowych i ich rodzin, którzy zostali wysiedleni ze względu na przebudowę Regent Park.

60richmond
60richmond

60richmond
Teeple Architects
połączyli niezwykły design z przystępną ceną. Wystające bloki i kontrastujące ilości pustaków tworzą ciekawą przestrzeń, która ożywia dzielnicę i przykuwa uwagę przechodniów. Za ten projekt Teeple Architects otrzymało osiem prestiżowych nagród, takich jak Best New Residential Building, Azure Magazine’s People’s Choice Awards czy Toronto Urban Design Award of Excellence. W czerwcu 2012 60 Richmond otrzymało certyfikat LEED Gold, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla budynków przyjaznych dla środowiska, tzw. green design, w Północnej Ameryce.

60richmond
60richmond
60richmond

60 Richmond to 11 piętrowy budynek, składający się 85 mieszkań. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów budynku jest produktywny ogród znajdujący się na szóstym piętrze, przeznaczony do zaopatrzenia restauracji na parterze. Dodatkowo ogród wykorzystuje organiczne odpady, generowane przez kuchnię,  jako kompost, a woda deszczowa wykorzystywana jest do nawadniania ogrodu.

60richmond
60richmond
60richmond
Ogród został stworzony przez cięcia dużych ubytków zarówno poziomo jak i pionowo w bryle. Ta przestrzeń wprowadza światło dzienne do środka budynku, zmniejsza zapotrzebowania na sztuczne oświetlenie w mieszkaniach i przyczynia się do naturalnej wentylacji w całym budynku.

60richmond
60richmond
Kolejne “zielone” nowinki w budynku to cysterna, składująca wodę deszczową, znajdująca się na najwyższym piętrze oraz zielony dach, który pomaga zmniejszyć heat – island effect UHI, powstały w wyniku konwekcji ciepła nad miastem.

60richmond
60 Richmond to niezwykła perspektywa dla przyszłości tanich mieszkań, pokazuje, że takie inicjatywy budowlane mogą zyskać fundusze i uznanie, a użyta w nich technologia może przyczynić się do stworzenia zrównoważonego produkcyjnego miasta.

zdjęcia: pinterest.com